فهرست بستن

وقتی با کتاب راه هنرمند از طریق دوره نویسندگی خلاق که دوست خیلی خوبم سمیه سمساریلر برگزار کرد، آشنا شدم، دریافتم که بسیاری از گره‌های ذهنی و کاری من از این طریق باز می‌شود. حالا بعد از ۴ سال که از آن روزها می‌گذرد، می‌بینم که چقدر جولیا کامرون با حرف‌هایش به من کمک کرد امروز در جایی که باید قرار بگیرم باشم. نمی‌خواهم بگویم این کتاب برای پیدا کردن راه حرفه‌ای و خلاقانه‌ی ما در زندگی کافی است، اما می‌تواند یکی از کلیدی‌ترین‌ها باشد. در کنار مطالعه‌ی بخش‌به‌بخش این کتاب، تمرینات عالی پایان هر فصل می‌تواند تا حد زیادی درون ما را برای خودمان آشکار و به جاری‌شدن خلاقیتمان کمک کند. تمام این کارها در صورتی نتیجه می‌دهد که به‌راستی بخواهیم تغییری در ما ایجاد شود و در انجام آن همت به خرج  بدهیم.

امسال تصمیم گرفتم دوره زمستانی راه هنرمند را با همراهی دوستان علاقمند برگزار کنم. این دوره را به‌صورت آنلاین برگزار کردم. برای اینکه به سوالات احتمالی دوستان علاقمند پاسخ بدهم، این پست را نوشتم و سعی کردم هر سوالی را که ممکن است برای شما پیش بیاید، پاسخ بدهم.

۱. این دوره، آموزش خلاق‌بودن و کشف خلاقیت است. در هر جلسه، با یکی موانع درونی در برابر خلاقیتمان آشنا می‌شویم. به‌صورت یک دوره‌ی ۱۲ هفته‌ای برگزار می‌شود. هر هفته یک فصل از کتاب را برای مطالعه تعیین می‌کنیم و در انتهای هفته، یک جلسه‌ برای توضیح مباحث آن بخش توسط من و بحث و تبادل نظر درباره‌ی تمرین‌ها خواهیم داشت. همچنین شما از ابهامات و سوالاتتان حرف می‌زنید و من در حد توانم پاسخگو خواهم بود. همچنین در انجام تمرین‌ها کمک و پیگیری می‌کنم و درباره‌ی نتایج آن با هم گفتگو خواهیم کرد.

۲. هر بخش مورد مطالعه به‌صورت یک هفته در کتاب تقسیم‌بندی شده است. یعنی تمام مطالب کتاب در دوازده هفته آورده شده که هر هفته به یکی از موانع خلاقیت و بازیابی حس درونی می‌پردازد. مثل امنیت، شفقت، توانایی، ثروت و … متناسب با مبحث مورد نظر، در پایان هر فصل تمرین‌هایی در نظر گرفته شده که باید در طول هفته آنها را انجام بدهید.

۳. مطالب هر هفته را باید ابتدای همان هفته مطالعه کنید تا در طول هفته فرصت برای فکر کردن به آنها و درگیر شدن به‌صورت عملی با آنچه از مطالب هفته برداشت کرده‌اید، داشته باشید.

۴. ابزارهای بنیادی یعنی صفحات صبحگاهی و قرار ملاقات با هنرمند درون و پیاده‌روی باید به‌صورت مداوم در تمام طول دوره انجام شوند. (صفحات صبحگاهی هر روز و قرار ملاقات‌ها به‌صورت هفتگی) برای آشنایی بیشتر با صفحات صبحگاهی به جستاری در باب صفحات صبحگاهی که در وب‌سایت مدرسه نویسندگی نوشته‌ام، مراجعه کنید.

۵. تمرینات کتاب راه هنرمند بسیار جذاب است و حالت سرگرم‌کننده دارد. بنابراین می‌توانید به آن به دید رفع خستگی‌های روزمره‌تان نگاه کنید و فکر نکنید که برای آن وقت ندارید. اگر برای خودتان وقت نگذارید، جاهای دیگری وقت بیشتری را هدر خواهید داد. روزانه نیم‌ساعت وقت گذاشتن برای این دوره به‌طور متوسط کافی است.

۶. کتاب راه هنرمند، تمرین و پرورش خلاقیت و در واقع راهی برای آشتی شما با کودک درونتان و توجه بیشتر به او است. از این کتاب معجزه‌های بسیار دیده‌ام و هنوز هم با انجام تمریناتش شاد می‌شوم و لذت می‌برم. برای همین شما را برای شرکت در این دوره با تمام قلبم دعوت می‌کنم.

۷. مرجع اصلی من برای مطالبی که در دوره ارائه و شرح می‌دهم، وب‌سایت جولیا کامرون و آموزه‌های او در طول ۲۵ سال تدریسش در زمینه خلاقیت است.

 

**********************

پ.ن: شرکت در این دوره رایگان نیست. صرفاً مبلغ حداقلی برای آن به‌دلیل زمان و انرژی که صرف این کار می‌کنم، در نظر گرفته‌ام. ارزش این دوره بیشتر از این مبلغ است. اما من دوست دارم افراد بیشتری درگیر شوند و تاثیر این تمرین و مطالعه‌ی گروهی را در زندگی‌شان ببینند.

به‌زودی ثبت نام برای دوره راه هنرمند بهاری از ابتدای سال ۹۹ آغاز می‌شود.

لطفا سوالاتتان را درباره‌ی دوره راه هنرمند زیر همین پست در کامنت‌ها یا از طریق تلگرام من به آی دی mhavaee بپرسید. من جواب‌های مهم را به این پست اضافه خواهم کرد.

 

کانال نویسنده تمام وقت: t.me/mhavaeedotcom

ارادتمند: مائده حوایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *