فهرست بستن

معرفی کتاب راه هنرمند

کتاب راه هنرمند نوشته‌ی جولیا کامرون را در طول یک دوره سه ماهه با همراهی جمعی از دوستان در گروهی تحت عنوان کلاس خلاقیت خواندیم و تمریناتش را انجام دادیم. این کتابی نیست که در طول یک هفته خوانده شود. نویسنده بعد از مقدمه مفصلی که درباره ۲ موضوع مهم دارد، کتاب را به ۱۲ بخش یا هفته تقسیم کرده است. هر هفته شامل یک سری آموزه ها و تمرینات است که باید در ابتدای هفته خوانده و تمرینات در طول یک هفته انجام شود. بنابراین اگر بخواهید با جولیا کامرون هم سفر شوید، باید ۱۲ هفته مستمر برای این کتاب وقت بگذارید. اگر بتوانید با همراهی دوستان دیگرتان این کار را انجام بدهید و در پایان هر هفته یک جلسه با هم داشته باشید و درباره پیشرفت هایتان پیرامون تمرینات این کتاب و آنچه از آن آموختید به یکدیگر گزارش بدهید، فوق العاده اثر بخش خواهد بود. در کل به‌طور میانگین این کتاب بیش از نیم ساعت در روز وقتتان را نخواهد گرفت.

برای من خواندن راه هنرمند و اجرای تمرینهایش تغییرات مهمی را ایجاد کرد:

 

  • اولین عادت مهم، نوشتن صفحات صبحگاهی به صورت مداوم و پیوسته و با جدیت بود. صفحات صبحگاهی وسیله اصلی شفای خلاقیت است. آنها سه صفحه دستخط معمولی و روی هر سطر از برگ دفتر ( یا تایپ) است که به طور تداعی آزاد و بدون تفکر می نویسید و دست از روی کاغذ برنمی دارید. جوری که من حساب کردم نوشتن سه صفحه چیزی نزدیک به ۷۰۰ کلمه است. هر روز این مقدار باید رعایت شود و بدون فکر و فورا بعد از بیدار شدن انجام شود.

 

  • عادت مهم دیگر که جولیا کامرون تاکید بسیاری روی آن دارد، ملاقات با هنرمند درون است. قرار ملاقات مدت زمان معینی است (مثلا دو ساعت کامل و متوالی در هفته) که آن را منحصراً برای این ملاقات کنار می‌گذارید و متعهدانه آن را به پرورش آگاهی و خلاقیت درونتان اختصاص می‌دهید. این قرار ملاقات در عالی‌ترین شکل خود نوعی تفریح و بازی است که پیشاپیش آن را برنامه‌ریزی می‌کنید. هیچ‌کس دیگر (دقیقا هیچ‌کس) در این قرار نباید حضور داشته باشد. تنها شما و هنرمند درونتان هستید که یکدیگر را ملاقات می‌کنید. انتخاب مکان و نوع ملاقات را به کودک هنرمند درونیتان بسپارید. شاید دوست داشته باشید با او در یک کافه بنشینید و بستنی بخورید. یا اینکه به پارک یا طبیعت ببریدش. تصور کنید که دارید کودک درونتان را با خود به جایی می‌برید که او می‌خواهد.

 

  • ابزار سوم و مهم دیگر تاکید شده در کتاب، پیاده‌روی‌های روزانه است. این کار را حتما جزئی از برنامه زندگی‌تان قرار دهید. نتایج عالی آن را خواهید دید. جولیا می گوید که ۲۰ دقیقه پیاده‌روی سریع می‌تواند به‌شدت آگاهی را دگرگون سازد. البته یادتان نرود که در پیاده‌روی‌ها هم فقط هنرمند درونتان را با خود می‌برید، نه هیچ‌کس دیگر.

در طول هر هفته در هر بخش از کتاب راه هنرمند، قرار است یکی از حس‌های خود را بازیابی یا بازسازی کنیم. مثلا در هفته اول حس امنیت را بازیابی می‌کنیم، درمی‌یابیم هنرمند سایه‌وار به چه معناست و چرا ما به جای هنرمند واقعی بودن یک هنرمند سایه وار می شویم. باورهای کانونی منفی خودمان را خواهیم شناخت و با ترسهای درونمان روبه‌رو می‌شویم. یاد می‌گیریم که از یار درونی خود بهره ببریم تا از خود محافظت کنیم. تمرین‌های ارائه شده در این راه به شما کمک خواهند کرد. مثلا سفر به گذشته با نوشتن داستانی از قدیم یا …

در پایان هر هفته باید یک رسیدگی کلی از وظایف هفته انجام دهید و اگر کاری را انجام نداده‌اید، سعی کنید دلیل آن را در خود جستجو کنید و اگر انجام داده‌اید حس خود را بنویسید و یک گزارش خوب تهیه کنید.
درباره‌ی این کتاب بسیار می توان نوشت. شما را به خواندن و وقت گذاشتن برای این کتاب دعوت می کنم. با این کار برای خودتان ارزش زیادی قائل شده اید و به خودتان کمک می‌کنید به‌سمت اهداف و آرزوهایتان قدم‌هایی بردارید و بسیار بهتر از گذشته عمل کنید.

 

پی نوشت در شهریور ماه ۹۸:

من سرانجام کاری را که مدت‌ها بود می‌خواستم انجام بدهم، عملی کردم. در تلگرام، گروهی راه انداختم با عنوان مطالعه گروهی راه هنرمند. ازطریق این گروه، من و جمعی از دوستان داوطلب، این کتاب را به‌طور منظم و هفته به هفته مطالعه می‌کنیم و تمرین‌هایش را انجام می‌دهیم. در پایان هر هفته در همان گروه، یک جلسه‌ی آنلاین برگزار می‌شود که در آن جلسه هم به سوالات و صحبت‌های دوستان گوش می کنم و هم درباره‌ی هفته‌ای که گذشت، مطالب را برایشان شرح می‌دهم. به این ترتیب ما در کنار هم و با یک هم‌افزایی گروهی مطالب کتاب را عمیق‌تر می‌آموزیم و به هم در درک مطالب کتاب کمک می‌کنیم.

در ماه‌های آینده دوره را مجددا آغاز می‌کنم و گروه جدیدی تشکیل خواهم داد. اگر تمایل دارید به مطالعه گروهی ما بپیوندید، عضو کانال تلگرام نویسنده تمام وقت به آی دی: Mhavaeedotcom در تلگرام شوید. در کانالم زمان شروع دوره بعدی را اعلام خواهم کرد.

پ.ن۲: دومین گروه راه هنرمند با حضور ۳۲ نفر تشکیل شد و از تاریح ۲۰ مهرماه آغاز شده است.

Posted in کتاب،معرفی کتاب

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید