فهرست بستن

معرفی کتاب راه هنرمند

این کتاب را در طول یک دوره سه ماهه با همراهی جمعی از دوستان در گروهی تحت عنوان راه هنرمند خواندیم و تمریناتش را انجام دادیم. این کتابی نیست که در طول یک هفته خوانده شود. نویسنده ی آن جولیا کامرون است و بعد از مقدمه مفصلی که درباره ۲ موضوع مهم دارد، کتاب را به ۱۲ بخش یا هفته تقسیم کرده است. هر هفته شامل یک سری آموزه ها و تمرینات است که باید در ابتدای هفته خوانده و تمرینات در طول یک هفته انجام شود. بنابراین اگر بخواهید با جولیا کامرون هم سفر شوید، باید ۱۲ هفته مستمر برای این کتاب وقت بگذارید. اگر بتوانید با همراهی دوستان دیگرتان این کار را انجام بدهید و در پایان هر هفته یک جلسه با هم داشته باشید و درباره پیشرفت هایتان پیرامون تمرینات این کتاب و آنچه از آن آموختید به یکدیگر گزارش بدهید، فوق العاده اثر بخش خواهد بود.در کل به طور میانگین این کتاب بیش از نیم ساعت در روز وقتتان را نخواهد گرفت.

برای من خواندن این کتاب و اجرای تمرینهایش تغییرات مهمی را ایجاد کرد. اولین عادت مهم نوشتن صفحات صبحگاهی به صورت مداوم و پیوسته و با جدیت بود. صفحات صبحگاهی وسیله اصلی شفای خلاقیت است. آنها سه صفحه دستخط معمولی و روی هر سطر از برگ دفتر ( یا تایپ) است که به طور تداعی آزاد و بدون تفکر می نویسید و دست از روی کاغذ برنمی دارید. جوری که من حساب کردم نوشتن سه صفحه چیزی نزدیک به ۷۰۰ کلمه است. هر روز این مقدار باید رعایت شود و بدون فکر و فورا بعد از بیدار شدن انجام شود.
عادت مهم دیگر که این کتاب تاکید بسیاری روی آن دارد، ملاقات با هنرمند درون است. قرار ملاقات مدت زمان معینی است (مثلا دو ساعت کامل و متوالی در هفته) که آن را منحصرا برای این ملاقات کنار می گذارید و متعهدانه آن را به پرورش آگاهی و خلاقیت درونتان اختصاص می دهید. این قرار ملاقات در عالی ترین شکل خود نوعی تفریح و بازی است که پیشاپیش آن را برنامه ریزی می کنید. هیچ کس دیگر (دقیقا هیچکس) در این قرار نباید حضور داشته باشد. تنها شما و هنرمند درونتان هستید که یکدیگر را ملاقات می کنید. انتخاب مکان و نوع ملاقات را به کودک هنرمند درونیتان بسپارید. شاید دوست داشته باشید با او در یک کافه بنشینید و بستنی بخورید. یا اینکه به پارک یا طبیعت ببریدش. تصور کنید که دارید کودک درونتان را با خود به جایی می برید که او می خواهد.
ابزار سوم و مهم تاکید شده در این کتاب، پیاده روی های روزانه است. این کار را حتما جزئی از برنامه زندگیتان قرار دهید. نتایج عالی آن را خواهید دید. جولیا می گوید که بیست دقیقه پیاده روی سریع می تواند به شدت آگاهی را دگرگون سازد. البته یادتان نرود که در پیاده روی ها هم فقط هنرمند درونتان را با خود می برید نه هیچ کس دیگر.
در طول هر هفته قرار است یکی از حسهای خود را بازیابی یا بازسازی کنیم. مثلا در هفته اول حس امنیت را بازیابی می کنیم، در می یابیم هنرمند سایه وار به چه معناست و چرا ما به جای هنرمند واقعی بودن یک هنرمند سایه وار می شویم. باورهای کانونی منفی خودمان را خواهیم شناخت و با ترسهای درونمان روبه رو می شویم. یاد می گیریم که از یار درونی خود بهره ببریم تا از خود محافظت کنیم. تمرینهای ارائه شده، در این راه به شما کمک خواهند کرد. مثلا سفر به گذشته با نوشتن داستانی از قدیم یا …
در پایان هر هفته باید یک رسیدگی کلی از وظایف هفته انجام دهید و اگر کاری را انجام نداده اید سعی کنید دلیل آن را در خود جستجو کنید و اگر انجام داده اید حس خود را بنویسید و یک گزارش خوب تهیه کنید.
درباره این کتاب بسیار می توان نوشت. شما را به خواندن و وقت گذاشتن برای این کتاب دعوت می کنم. با این کار برای خودتان ارزش زیادی قائل شده اید و به خودتان کمک می کنید به سمت اهداف و آرزوهایتان قدمهایی بردارید و بهتر از گذشته عمل کنید.

Posted in کتابخوانی،معرفی کتاب