فهرست بستن

تفاوت خودشناسی و خودآگاهی

به نظر شما خودشناسی همان خودآگاهی است؟ وقتی می‌گوییم خودشناسی، دقیقا چه منظوری داریم؟ و وقتی به خودآگاهی می‌رسید چه حال و صورتی دارد؟

این دو عبارت با هم تفاوت دارند. بگذارید با یک مثال تفاوت این دو را نشان دهم. من به شما می گویم که احساس ناراحتی می کنم یا غمگینم. شما می پرسید چرا؟ می گویم چون از دیشب با دوستم قطع رابطه کرده ام.

خب اینجا من می دانم احساسم چیست، ناراحتم. می دانم چرا ناراحتم، چون با دوستم قطع رابطه کرده ام. من خودم را می‌شناسم یعنی می‌دانم که در چنین مواقعی ناراحت می‌شوم. یعنی چرایی ماجرا را می دانم. اما وقتی حواسم هست که در لحظه چه حس و احساسی دارم چه فکری دارم، یعنی خودآگاهم. یعنی در هر لحظه می فهمم که چه بر من می گذرد. البته این بحث خیلی مفصل تر از این حرفها است. خیلی می شود گسترشش داد و در موردش حرف زد.

اینجا توی این وبلاگ قصد دارم بعد از این درباره ی خودشناسی و خودآگاهی بیشتر صحبت کنم. با هم بررسی می کنیم که خودآگاه بودن چه فایده ای برایمان دارد و خودشناسی اصلا مفهومش چیست و چرا باید به آن بپردازیم.

این دغدغه ی اصلی و همیشگی من در طول دوران زندگی ام بوده و هست. مطالعات زیادی در موردش داشته ام و کارگاه های زیادی در زمینه ش گذروندم و خیلی دوست دارم که اینجا یافته های خودم رو با شما به اشتراک بگذارم و از دانش شما استفاده کنم.

پس در بخش نظرات منتظر شنیدن حرف های خوبتان هستم

Posted in خودشناسی،روانشناسی

شاید این مطلب را هم دوست داشته باشید

4 Comments

  1. مرجان

    به نظرم پرداختن به این موضوع برای هر شخصی با توجه به روحیاتش راه متفاوتی داره ( کتاب، اتفاق بیرونی، گفتگو ، فیلم ، … ولی درنهایت نتیجه یکی میشه ( خودشناسی و سپس خودآگاهی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *